Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска увеличение на заплатите на войниците, повече високотехнологични ракети и дронове в бюджета за отбрана за следващата година. Същевременно той настоява за съкращаване на работни места във Военноморския флот и закупуване на по-малко кораби и изтребители, за да се спестят пари, сочат бюджетни документи, публикувани в сряда и цитирани от Ройтерс.
С 892,6 млрд. долара бюджетът за отбрана и национална сигурност е непроменен в сравнение с тази година.
Бюджетът, който включва и дейности, свързани с ядрени оръжия, които се осъществяват от Министерството на енергетиката, и увеличава финансирането за националната сигурност, поставя отпечатъка на Тръмп върху армията, като изтегля средства от оръжия и услуги, за да финансира приоритетите му.
Белият дом съобщи, че финансирането ще бъде използвано за възпиране на китайската агресия в Индо-Техоокеанския регион и за съживяване на военнопромишлената база.
По-голямата част от финансирането за емблематичния противоракетен щит „Златен купол“ на Тръмп беше включена в отделно бюджетно искане и не е част от новото предложение, внесено в Конгреса.
В бюджета за 2026 г. Тръмп поиска по-малко изтребители F-35, произведени от Lockheed Martin, и само три бойни кораба. Закупуването на кораб от клас „Вирджиния“, произведен от General Dynamics и Huntington Ingalls Industries, и на други 15 кораба, се очаква да бъде включено в отделен законопроект за бюджетни кредити, съобщи Военноморският флот.
Бюджетът предвижда увеличение на заплатите на войските с 3,8%, но също така намалява разходите чрез извеждане от употреба на по-старо оръжие, включително кораби и самолети, чиято експлоатация е по-скъпа. Съгласно плана военноморските сили ще намалят броя на цивилните си служители до 7286 души.
В сравнение с бюджета на Байдън от последната му година на поста, в който се искаха 68 изтребителя F-35 за фискалната 2025 г., в искането на Тръмп за фискалната 2026 г. са включени само 37 изтребителя.
Бюджетът вече предизвика дебати в Капитолия, където предложеният законопроект за фискалната 2026 г. от подкомисията по отбрана на Комисията по бюджета към Камарата на представителите увеличава покупката на F-35 до 69, с един повече от искането на Байдън за 2025 г..
Пентагонът продължава да отдава приоритет на закупуването на боеприпаси и на ключови оръжейни системи.
Военновъздушните сили продължават да инвестират в съвместната противокорабна ракета „въздух-земя“ с удължен обсег и противокорабна ракета с голям обсег, които имат по-голям обсег и могат да бъдат по-ефективни в Тихия океан.
От друга страна, бюджетът предвижда значително по-малко ракети за прецизен удар, които ще заменят армейските тактически ракети (ATACM), използвани в Украйна. Lockheed Martin произвежда и трите ракети.
Бюджетът увеличава и разходите за малки дронове отчасти поради поуките от Украйна, където безпилотните летателни апарати се оказаха неразделна част от евтините, но високоефективни военни действия.
Подробното искане идва в момент, когато републиканците обсъждат приоритетите за разходите за отбрана в мащабния си пакет в размер на 150 млрд. долара, съдържащ се в предстоящия закон „Един голям, красив законопроект“. Законът вече е приет от Камарата на представителите и ще даде първоначален тласък от 25 млрд. долара на противоречивия проект за противоракетен щит „Златен купол“ на Тръмп.
Разходите за отбрана обикновено съставляват около половината от дискреционния бюджет на САЩ, а останалата част отива за транспорт, образование, дипломация и други ведомства.