Преди седмици Европейската комисия (ЕК) предложи регламент, предвиждащ спирането на вноса на руски енергоресурси от 2028 година. Това ще означава и криза за "Балкански поток", през който в момента се извършва целият транзит на руския тръбен газ в Европа.
Според председателя на парламентарната комисия по финанси Делян Добрев при това положение договорът с Botas може да стане важен за съдбата на газопровода, през който в момента преминава само руски газ. Доставките от Турция могат да бъдат спасителни за "Балкански поток", защото капацитетът на терминала в Александруполис не е достатъчен, за да запълни тръбите и да бъде запазен статута на България като транзитираща страна, а и газовите потоци в региона ще се променят.
Пред БНТ Добрев припомни, че разходите за доставките на газ от терминалите на Botas са четири пъти по-високи, отколкото през двата терминала в Гърция. При спирането на руския газ обаче цената може и да няма да има толкова голямо значение, защото капацитетът от Гърция няма да е достатъчен, "за да запълни тръбата".
Договорът с Botas беше сключен в началото на 2023 година, когато Европа още се бореше с последиците от газовата криза. Той дава достъп до шест терминала, както и възможност за съхранение на част от доставените количества газ, което дава по-голяма гъвкавост при покупката на втечнен газ и възможността за поръчката на по-големи танкери. Финансовите условия обаче са по-неизгодни - всеки ден България плаща по 530 хил. евро за разполагаемост.
"Булгаргаз" вече дължи над 240 млн. евро по този договор и търси начин за предоговаряне на условията. Единствената възможност да бъде прекратен 13-годишното споразумение е изплащане на цялата сума по него - над 4 млрд. лева.
По време на изслушване в Народното събрание по договора с Botas енергийният министър Жечо Станков отбеляза, че досега при преговори със съседни страни не ни се е отдало да преотстъпим някои от опциите за доставки през Турция, защото договорената цена е много висока. За Централна Европа доставките по това трасе са по-скъпи, отколкото идващите от Германия.
Според данните за полугодието доставките през "Турски поток" за полугодието се увеличават със 7,3% до 8,33 млрд. куб. метра. През територията на Украйна през 2024 година европейските клиенти на "Газпром" получиха около 14 млрд. куб. метра природен газ. Според оценката на Европеската комисия страните от ЕС заместват тръбния руски газ, идващ през Украйна, с втечнен газ и алтернативни доставки (от Азербайджан и Норвегия).
преди 1 ден Когато икономиката започне да служи на политиката, това е най-прекият път към киреча. ФЕС е азбучен пример за това. Една процъфтяваща Германия се повлече по акъла на едни ****, и прогони навън 200 000 предприятия. Това ако не е процъфтяване (на налъмите), здраве му кажи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Той винаги е бил важен,но трябва да се плюва И то без да се мисли отговор Сигнализирай за неуместен коментар