Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите съветници започват да обмислят потенциалните имена за заместник на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, те се сблъскват с едно значително усложнение: не е ясно дали той ще напусне централната банка през следващата година.
Ръководителят на Фед многократно е отказвал да каже дали ще се оттегли, когато четиригодишният му мандат като председател изтече през май, или ще остане в Управителния съвет на Фед - нещо, което технически би могъл да направи до изтичането на мандата му като гуверньор през януари 2028 г. Перспективата Пауъл да остане във финансовата институция накара представители на администрацията на Тръмп да започнат да планират множество сценарии за негов заместник, тъй като държавният глава търси председател, който да подкрепя икономическата му програма.
Доналд Тръмп заяви във миналата седмица, че има няколко варианта за потенциален наследник на Пауъл, но отказа да ги назове поименно. През последните седмици съветниците на Тръмп дори са обсъждали с него възможността Скот Бесънт да изпълнява едновременно функциите на министър на финансите и председател на Фед, твърдят запознати. Подобен ход би бил безпрецедентен, тъй като двете роли са разделени през 1935 г. в рамките на закон, целящ да даде независимост на паричния орган.
„Всякакви съобщения, които предполагат, че президентът обмисля Бесънт да изпълнява едновременно функциите на министър на финансите и председател на Федералния резерв, са абсолютно фалшиви новини“, заяви говорител на Белия дом.
В хода на избора на нов ръководител на Фед президентът даде да се разбере, че следващият председател трябва да бъде „някой, който иска да намали лихвите“. Джером Пауъл и колегите му отстояват твърдата си позиция през тази година, заявявайки, че се нуждаят от повече сигурност, че митата на Тръмп няма да предизвикат трайно ускоряване на инфлацията, преди да облекчат паричната политика.
Според запознати отказът на Джером Пауъл да говори за бъдещето си във финансовата институция ядосва някои от съветниците на Тръмп, които приемат мълчанието като опит за отпор срещу желанието на президента за по-голямо влияние върху паричната политика.
Ако Пауъл остане като гуверньор на Федералния резерв, Тръмп ще има само една планирана възможност да попълни място в борда - това на управителката Адриана Куглър, чийто мандат изтича през януари - до последната година от президентския му мандат.
Бесънт, който публично признава, че Пауъл може да остане на този пост, заяви в интервю за Bloomberg в понеделник, че една от идеите е позицията на Куглър да бъде дадена на човек, който по-късно ще бъде издигнат за председател.
„Сдържаността на Пауъл породи спекулации, че той може да остане в Управителния съвет, ако Тръмп избере кандидат, който е прекалено отстъпчив към исканията на президента“, коментира Нийл Дута, ръководител на икономическите изследвания в Renaissance Macro. „Това е козът, с който Пауъл разполага в момента, като не обявява намеренията си.“
Напрегнатата политическа обстановка около централната банка на САЩ прави предстоящото решение за председателския пост още по-чувствително, отколкото обикновено е. Характерно е председателите на Фед просто се оттеглят от паричния орган, когато изтече мандатът им, но политическият фон рядко е бил толкова усложнен, колкото днешния.
През февруари гуверньорът Майкъл Бар предприе стъпката да подаде оставка като заместник-председател по надзора, като в същото време остана член на Управителния съвет - ограничавайки възможностите на Тръмп за преструктуриране на съвета. „Независимостта на Федералния резерв е от решаващо значение за способността ни да изпълняваме законовите си правомощия“, подчерта Бар през същия месец.
Кристофър Уолър, настоящ гуверньор, който беше номиниран за член на Управителния съвет на Фед от Тръмп по време на първия му мандат, е един от вариантите за председателския пост. Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Белия дом, и бившият служител на Фед Кевин Уорш също са основни претенденти, твърдят запознати. Името на бившия председател на Световната банка Дейвид Малпас също е сред спряганите.
Влиянието на Пауъл
Кандидатът на Доналд Тръмп ще трябва да бъде утвърден от Сената на фона на скромното мнозинство на републиканците. Джером Пауъл често е отказвал да отговаря на политически оцветени въпроси, свързани с Тръмп, въпреки постоянния поток от критики на президента.
„Аз съм много съсредоточен върху това да си върша работата“, каза Пауъл тази седмица, когато беше попитан за нападките и обидите на държавния глава. „Нещата, които имат значение, са да използваме инструментите си, за да постигнем целите, които Конгресът ни е дал“.
Сара Биндер, професор по политически науки в университета „Джордж Вашингтон“, заяви, че „е един вид защитен механизъм председателят на Фед да отказва да отговори на въпроса кога ще напусне паричния орган. „Моето предположение е, че Пауъл не вижда в свой интерес, а всъщност и в интерес на Фед, да се ангажира изобщо с президента“, посочи тя.
Ако Пауъл остане в борда, той ще може да продължи да оказва влияние върху решенията, вземани от 19-членната Федерална комисия по операциите на открития пазар, която определя лихвените проценти, тъй като е работил с повечето членове в продължение на години. Променянето на лихвените проценти се извършва с мнозинство и не е ясно какво влияние би могъл да има новият ръководител, особено ако той е избран извън настоящия борд.
„Пауъл е изградил голям авторитет сред представителите на Фед и очаквам те да му останат верни“, ако Тръмп избере „подмазвач“, каза Дута. „Проблемът, който Тръмп създаде за следващия председател, е, че направи желанието си за намаляване на лихвите толкова очевидно, че това ще постави новия човек в много трудна позиция. Ще изглежда като политическа марионетка“, добави той.