Азиатско-тихоокеанските пазари отбелязаха разнопосочни резултати в сряда, докато инвеститорите преценяваха крехкото примирие между Израел и Иран и новите коментари на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, предаде CNBC.
Нараства оптимизмът, че прекратяването на огъня между Израел и Иран, постигнато с посредничеството на президента на САЩ Доналд Тръмп, вероятно ще се задържи. Във вторник и двете страни сигнализираха, че въздушната война между тях е приключила, поне засега, след като американският президент Доналд Тръмп публично ги разкритикува за нарушаването на прекратяването на огъня.
Също във вторник Пауъл заяви по време на изслушване пред Конгреса, че по-високите мита на Тръмп върху вноса може да започнат да ускоряват инфлацията това лято - период, който ще бъде от ключово значение за паричния орган при преценката му за възможни понижения на лихвите.
Притиснат от членове на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите от Републиканската партия с въпроса защо Фед не намалява лихвените проценти, както поиска президентът, централният банкер заяви, че той и много други представители на Фед очакват инфлацията да започне да се ускорява скоро.
Пауъл заяви по-специално, че няма да отвори вратата за лихвени понижения на заседанието на Фед през юли, както предложиха неотдавна двама от колегите му, нито на което и да е друго заседание.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 остана без промяна и затвори днес на 8559,2 пункта.
Южнокорейският показател Kospi се повиши с 0,15% и завърши на ниво от 3108,25 пункта, а измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq спадна с 0,34% до 798,21 пункта.
Японският бенчмарк Nikkei 225 напредна с 0,39% до 38 942,07 пункта, докато по-широкият показател Topix приключи без промяна на 2782,24 пункта.
Хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 1,21% до 24 469,61 пункта, а показателят CSI 300 в континентален Китай нарасна с 1,44% до 3960,07 пункта.