Хоризонтът пред европейската автомобилна индустрия не е светъл. Една от причините е изместения център на автомобилното потребление на изток и по-конкретно в Китай. Това коментира Калоян Желев, автомобилен експерт, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Европейците сами се отказаха от лидерството си при двигателите с вътрешно горене – технология, в която бяхме световен номер едно, заяви той.
През последните години европейският пазар се свива – от 15 млн. продадени автомобила през 2019 г. на 12 млн. продадени автомобила. В същото време Китай произвежда над 30 милиона автомобила годишно – почти една трета от световното производство, коментира гостът, според когото понижението от 3 млн. означава излишни капацитети, които носят огромни разходи.
„Не само, че генерират огромни загуби, а на хоризонта не се вижда възстановяване на този липсващ капацитет“, посочи той.
„Всичко, което вещае дългосрочен успех на Изтока и дългосрочно пренареждане и пренасочване на балансите от запад към изток, е в посока Китай. Това е дългосрочно и трайно явление“, категоричен бе той.
Китайските марки вече имат пазарен дял над 5,5% в Европа – при едва 3% миналата година. Това е ръст от близо 200%, заяви Желев. Той допълни, че вече не продават само електромобили – около една трета от продажбите им в Европа са бензинови автомобили, а останалите са хибриди.
А каква е реакцията на европейските производители: смяна на мениджъри, което говори, че промените в дълбочина тепърва започват, като това се дължи в голяма степен на охладения интерес към електроавтомобилите, обясни експертът.
„Търсенето е на нива далеч по-ниски от тези, които се очакваха и които бяха планирани за 2025 г. Причината е много проста – поскъпването на крайния продукт“, заяви Желев.
„Оскъпяването на автомобилите ще продължи, а това води до отказ от потребление и застаряване на автопарка. Ние трансформираме автомобилната си индустрия от водеща в технологично, пазарно и репутационно отношение в един догонващ сектор“, допълни гостът.
На този фон в България няма някакво развитие и макар да виждаме повече електромобили по софийските улици, на национално ниво делът им е под 1% от автопарка, стана ясно от разговора. Причините за това са липсата на стимули, като дори безплатното паркиране в „синя зона“ скоро ще отпадне, както и насищането на пазара – който е имал интерес вече си е закупил електрически автомобил, допълни гостът.
Целия разговор може да гледате на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.