Според някои историци още римските императори са имали планове за изграждане на мост, който да свърже континента с о. Сицилия. В новата история идеята е била на бюрото на Бенито Мусолини, а след това и на премиера Силвио Берлускони, пише Politico.
Сега този мост може да помогне на Италия да изпълни новата цел на НАТО за военни разходи от 5% от брутния вътрешен продукт (БВП). Италия харчи за отбрана 1,46% от БВП и достигането на новата цел изглежда предизвикателно, дори и в следващите 10 години.
Изграждането на 3,7-километровия мост също е немалко предизвикателство, особено при положение че ще бъде построен в една от най-земетръсните зони на Средиземно море. През пролетта правителството на Джорджа Мелони даде одобрението си за проекта, за който досега са похарчени 1,2 млрд. евро за различни проучвания и анализи. Очакванията са, че строителството ще изисква още 13,5 млрд. евро.
Сега министрите на външните работи Антонио Таяни и на инфраструктурата Матео Салвини опитват да прокарат идеята, че мостът ще бъде от стратегическа важност за НАТО. Според правилата не всички 5% за отбрана трябва да бъдат похарчени за въоръжаване - част от тях могат да бъдат използвани за "стратегическа устойчивост", включително и за инфраструктурни съоръжения (до 1,5% от БВП).
Източници на Politico отбелязват, че все още няма официално решение мостът да бъде включен като проект от националната сигурност. Мотив за това е, че той ще бъде използван за бързо придвижване на военна техника, войски и други ресурси, включително и чрез жп линия.
За правителството на Мелони това може да донесе високи политически активи, защото трябва да бъде убедено скептичното към предстояща война общество за увеличаване на разходите за отбрана. Италия в същото време се кани да ограничава социални разходи.
Обявяването на моста като проект от стратегически интерес може да прекрати и споровете на местните власти, които се оплакват, че въздействието връху територията на отделните области не е пропорционално.
Но всъщност най-сериозният недостатък на моста, освен земетръсната активност, е, че ще свърже два бедни региона на Италия - Сицилия и Калабрия, самите те без особено развита транспортна система (или друга инфраструктура). За много италианци инвестиции в строителство на улици и жп линии, както и водопроводи изглежда много по-спешно.
В правителството изглеждат решени да завършат този мост и окончателното решение за строителството му ще бъде взето през юли.
преди 1 седмица Италия никога не е била военна сила даже във ВСВ не е била способна да превземе Гърция наложило се Хитлер да изпрати Немските дивизии за да окупират Гърция . Същите от 250 Хилядната Италианска армия която участва във войната срещу Съветският съюз в Сталингра и пред Москва Курск останаха труповете на хилядите като само около 8.000 хиляди от се завърнаха а останалите завинаги останаха там . . Така ,ч е при военен конфликт имам предвид между НАТО и Русия или НАТО и Китай Италия не е страна ко отговор Сигнализирай за неуместен коментар