Икономиката на Китай показва признаци на подобрение, въпреки че дефлационният натиск се запазва, а заетостта в страната е отслабнала. Това постави под съмнение вероятността Пекин да предприеме допълнителни парични стимули в условията на по-високи американски мита, предава Bloomberg.
Според данни за индексa на мениджърите по поръчките (PMI) в Китай, публикувани в понеделник, фабричната активност и строителството са отбелязали най-силния си месец за второто тримесечие през юни. Производственият PMI индекс остава на територията на свиването, но достига 49,7 пункта спрямо отчетените 49,5 пункта през май, надминавайки прогнозите на икономистите заедно с показателя за строителството и услугите.
Въпреки това зад основните данни се крие по-смесена картина за втората по големина икономика в света, която остави инвеститорите объркани по темата дали централните банкери ще увеличат усилията си за стимулиране на растежа. След оповестяването на данните трейдърите намалиха залозите си за по-нататъшно облекчаване на паричната политика в страната, като фючърсите по 30-годишните държавни облигации поевтиняха с 0,6% - най-резкият спад от месец насам.
Фабричната активност в Китай продължава да се свива. Изображение: Bloomberg
„Положителните PMI данни сочат все още прилична динамика през второто тримесечие“, заяви Мишел Лам, икономист в Societe Generale. „Но слабите показатели на заетостта поставят под съмнение устойчивостта на възстановяването на потреблението без по-голяма правителствена подкрепа по-късно през годината“, добави тя.
Търговското примирие със САЩ доведе до възстановяване на търговията в Поднебесната империя, което допринесе за ръст на новите поръчки за заводите, строителите и доставчиците на услуги. Последните PMI данни отразяват първия пълен месец, след като Пекин и Вашингтон се споразумяха за пауза в търговската си война с високи взаимни мита върху вноса.
Същевременно продажните цени продължават да се понижават, въпреки че намаляват спада си във всички сектори. Нещо повече - заетостта в промишлеността отслабва, което илюстрира слабостта на вътрешното търсене и уязвимостта, която все още се крие на пазара на труда.
След като Китайската централна банка даде по-оптимистична оценка на икономиката след последното си заседание, анализаторите обсъждат дали през следващите три месеца властите ще въведат нови мерки в подкрепа на растежа. Някои твърдят, че спешността е намаляла в краткосрочен план, тъй като темпът на експанзия върви към постигане на официалната цел от около 5% през второто тримесечие.
При фабриките индексът на новите поръчки се разширява за първи път от три месеца насам, въпреки че показателят за заетостта отново се влошава след слабото подобрение през май. Според Националното статистическо бюро повече от половината от изследваните 21 индустрии са в период на разширяване.
Китайските пристанища отбелязаха най-натоварената седмица в условията на търговско примирие. Изображение: Bloomberg
Китайската икономика се задържа на добро ниво през последните три месеца на фона на хаотичната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп.
Износът продължава да расте, тъй като чуждестранните клиенти увеличават поръчките си, а правителствената програма за субсидиране на потребителски стоки доведе до най-бързия ръст на продажбите на дребно от 2023 г. насам. По-ранното емитиране на облигации от китайското правителство през тази година подкрепя силните инфраструктурни инвестиции и строителство.
Устойчивата дефлация и слабото потребителско търсене обаче хвърлят сянка върху икономиката по време на търговската война. В изявление от петък Китайската централна банка обърна внимание на проблеми, включващи недостатъчно търсене и ниски потребителски цени.
Финансовата институция обеща да използва гъвкав подход при определянето на паричната си политика. За последен път тя намали лихвените проценти и нормата на задължителните резерви - размера на паричните средства, които банките трябва да заделят в резерви - през май.
Очаква се Китайската централна банка отново да облекчи паричната си политика отново през тази година. Изображение: Bloomberg
„Икономиката показва положителна тенденция, а общественото доверие продължава да се повишава“, заяви паричният орган.
Икономистите от Goldman Sachs очакват понижение на основния лихвен процент през четвъртото тримесечие, както и значително забавяне на икономическия растеж. Други твърдят, че централната банка може да облекчи паричната си политика още през следващото тримесечие, за да гарантира, че икономиката ще се движи в правилната посока.
Лам от Societe Generale вижда възможен прозорец за допълнителни стимули в края на третото тримесечие, макар че те може да бъдат отложени за следващите три месеца.