Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл омаловажи впечатленията в сряда, че централната банка смята да смекчи отслабване на икономиката от митата на президента Доналд Тръмп, като понижи лихвите, пише Wall Street Journal.
На пресконференцията той използва версия на думата „чакам“ 22 пъти, за да подчертае как Фед не бърза. „Смятаме, че цената на изчакването, за да видим какво още ще се случи, е сравнително ниска, това и ще направим“, каза Пауъл.
Коментарът му, след като Фед прие да удължи паузата си върху лихвените проценти, показва как непредсказуемите и непоследователни съобщения на Тръмп за търговията са създали разделение в паричната политика между САЩ и другите централни банки в богатите страни.
Причината за различието не е еднозначна. Другите икономики не са наложили големи увеличения на митата върху вносните стоки. В резултат на това те усещат последиците от забавянето на търсенето и по-слабите пазари на труда, но без последиците от по-високите цени, с които на ръководителите на Фед може да се наложи да се справят по-късно тази година.
Освен това, тъй като икономиката тъкмо премина през тежък период на висока инфлация, ръководителите на Фед не смятат, че могат да рискуват да понижат лихвите преждевременно, за да подкрепят забавянето на наемането на служители, за да не засили това натиска върху цените в краткосрочен план.
Това е различно от 2019 г., когато Фед понижи лихвите три пъти, за да подкрепи икономиката от влошаването на нагласите след първата търговска война на Тръмп с Китай. „Това е положение, при което не можем да прибързваме, тъй като не знаем какъв ще бъде верният отговор на данните, докато не видим повече данни“, каза Пауъл в сряда.
Заключението е, че Фед е в различна позиция от централните банки в Европа, Канада и Великобритания. Пауъл намекна, че Фед ще понижи лихвите, вероятно бързо, едва след като види данни, че икономиката се забавя рязко.
Американската централна банка понижи бенчмарковата си краткосрочна лихва с един процентен пункт през втората половина на 2024 г., след като инфлацията се забави, а безработицана нарасна. Тя запазва основната си лихва стабилна на ниво от около 4,3% от декември насам.
В същото време Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи основната си лихва седем пъти миналата година с общо 1,75 прооцентни пункта до 2,25% миналия месец. Инвеститори и икономисти очакват Английската централна банка (АЦБ) да намали основната си лихва, която в момента е на ниво от 4,5%, с най-малко четвърт пункт в четвъртък. Тя предприе понижение от три четвърти пункта от миналото лято насам.
В Европа „на първо място, тяхната икономика не беше особено силна, затова те имат повече основания да се притесняват за последиците върху растежа“, коментира Нийл Дута, ръководител на икономическите анализи в компанията Renaissance Macro Research.
Малко преди понижението на лихвите от ЕЦБ миналия месец Тръмп остро критикува Пауъл, че се бави с понижаването на лихвите. Той заяви, че Фед трябва да последва примера на ЕЦБ.
Недоволството на Тръмп от различните курсове на Фед и ЕЦБ показва, че „никой не му е казал, че митата засягат тях не така както засягат нас, защото те не трябва да се притесняват за последици за инфлацията от митата. Фед трябва да се притеснява“, коментира Дута.
Някои ръководители на Фед изразиха притеснения, че понижаване на лихвите, за да се предотврати отслабване на икономиката може да засили натиска върху цените в краткосрочен план.
За да понижи Фед лихвите, „ние просто чакаме компаниите да съкратят хора“, казва Дута. Той се опасява, че рисковете от инфлация, свързани с митата, са отслабили вниманието на Фед към рисковете за пазара на труда.
Икономисти в JPMorgan Chase очакват Фед да понижи лихвите през септември. Goldman Sachs счита, че централната банка ще пристъпи към три понижения на лихвите тази година, като започне през юли. Те очакват ЕЦБ да продължи да намалява лихвите с четвърт пункт до септември, с което целевата ѝ ставка ще бъде на ниво от 1,5%.
Инфлацията в еврозоната достигна 2,2% през април. Тя беше 2,3% в САЩ през март. ЕЦБ и Фед целят инфлацията да бъде на ниво от 2%.
Ян Хациус, главен икономист на Goldman, казва, че е възможно ЕЦБ да намали лихвата си дори повече от прогнозите на банката, тъй като американските мита върху Китай може да доведат до по-голям износ от Китай към Европа. Това може да забави основната инфлация в Европа, която изключва нестабилните цени на храните и на енергията, с 0,5 процентни пункта.
„Това е голяма цифра, тъй като това е разликата между нивото малко над 2% и малко под 2%“, казва Хациус. Ако инфлацията в Европа се окаже под 2%, „тогава можете да убедите много „ястреби“ в комитета... да пристъпят към още понижения на лихвите“, допълва той.