Основната тема около Tesla в момента е свързана с внезапния, макар и не изненадващ, разрив на главния изпълнителен директор Илон Мъск с президента на САЩ Доналд Тръмп. Но всъщност важната история, която вълнува почитателите на Мъск и верните фенове на марката електромобили, се развива далеч от американските брегове – в Китай, пише Bloomberg.
Доставките на произведените завода на Tesla в Шанхай електромобили са намалели с 15% през май на годишна база, показват предварителни данни на Китайската асоциация за леки автомобили. Резултатът бележи осми пореден месец на спад в производството на най-голямата фабрика на Tesla, която представлява около 40% от световния ѝ капацитет.
Към края на април делът на компанията на пазара на електрически превозни средства в Китай е спаднал с повече от половината през последните четири години.
Числата също така показват влошаване на икономиката. На календарна база данните предполагат 76% използване на капацитета на завода в Шанхай през май. Това не е ужасно, но е значително по-малко от същия месец на 2024 г. От началото на годината, с изключение на февруари, когато Tesla извършваше заводски промени заради обновения Model Y, предполагаемото използване на капацитета е с 10 процентни пункта по-ниско от същия период на 2024 г.
По отношение на Model Y, не е добър знак, че Tesla вече е предложила стимули като безлихвено финансиране за потребители в Китай. Взети заедно, по-ниските нива на използване на капацитета, което предполага по-високи фиксирани разходи на превозно средство, и по-големите отстъпки, което означава по-скромни приходи, сочат към продължаващ проблем с топящите се маржове в основния бизнес на концерна.
За разлика от по-слабите продажби на електромобили на Tesla на други важни пазари като Калифорния и Европа, спадът в Китай няма нищо общо с политическата роля на Мъск. Репутацията на Tesla в Китай остава силна и е разглеждана като съществен катализатор за революционизиране на качеството и мащаба на автомобилния сектор на страната през последните години. Само че „катализатор“ не е съвсем точната дума, защото красотата на катализаторите е, че те предизвикват трансформации, но не се изхабяват в процеса. В този случай би било по-точно да наречем Tesla реагент, защото местната китайска индустрия за електромобили, стимулирана от нейния пример, сега я изяжда.
И докато делът на Tesla в продажбите на електрически автомобили в Китай е намалял до около 10% от началото на годината, той пада до 5,8%, когато се включат и плъгин хибридите, изчислява Goldman Sachs Group.
Местни конкуренти, включително BYD, която държи около 27% от пазара на автомобили, използващи нов вид енергия (NEV) в Китай, сега предлагат същия вид вълнение, което Tesla предоставяше преди по отношение на външен вид, пробега и функциите за подпомагане на водача – и то на по-ниски цени.
Xiaomi, производителят на смартфони, се готви да пусне на пазара YU7 - високотехнологичен, бързозареждащ се електрически SUV, който прилича на моделите на Porsche, като основната му цел да се конкурира в сегмента на Model Y.
В едно алтернативно измерение, Китай би служил като оранжерийна лаборатория за Tesla, за да усъвършенства световноизвестни, печеливши електрически превозни средства, които дори биха могли да бъдат изнасяни за САЩ. В измерението, в което живеем, Мъск сякаш е загубил амбицията си да разработва чисто нови, достъпни електрически превозни средства, които могат да се конкурират с модели по целия свят.
Последният наистина нов модел на Tesla, Cybertruck, със сигурност е голям, но и толкова „красив“, колкото данъчния закон на Доналд Тръмп, който Мъск сега открито осмива.
Въпреки че Tesla се разглежда отделно от традиционните автомобилни производители в САЩ, Германия и Япония – най-вече по отношение на оценката – тя, подобно на тези концерни, се сблъсква с ерозия на присъствието си в Китай. И независимо от последните публикации на Мъск в платформата X, той работи усилено миналата година, за да осигури избирането на президент и мнозинство в Конгреса, решени да смажат продажбите на електрически превозни средства в САЩ.
С наближаването на края на второто тримесечие и с наличните данни за продажбите от Китай и Европа, предвещаващи поредната слаба серия, може би не е чудно, че този наратив е изместен от всякакви други теми, като раздялата на Мъск с екипа на Тръмп.
Плюс това, разбира се, имаме предстоящия пазарен дебют на автономните коли на Tesla в Остин. Очаква се тези роботизирани автомобили да се превърнат в основния стълб, поддържащ маржа на Tesla. Със сигурност обаче оценката и печалбата на компанията нямат нищо общо с това, което се случва на най-големия пазар на електрически превозни средства на планетата.