Главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси заяви, че бързото внедряване на генеративния изкуствен интелект (AI) означава, че един ден компанията ще се нуждае от по-малко служители, които да вършат част от работата, която компютрите могат да поемат, пише CNBC.
„Както при всяка техническа трансформация, ще има по-малко хора, които да вършат някои от задачите, които технологията всъщност започва да автоматизира“, коментира Джаси в интервю за медията. „Но ще има и други работни места.“
Дори когато изкуственият интелект елиминира нуждата от някои позиции, Amazon ще продължи да наема повече служители в областта на AI, роботиката и други области, допълва Джаси.
По-рано този месец Джаси призна, че очаква работната сила на компанията да намалее през следващите няколко години, тъй като Amazon въвежда генеративния изкуствен интелект и софтуерните агенти, ползващи AI. В бележка той каза на служителите, че ще бъде „трудно да се знае точно как ще се отрази това с течение на времето“, но че корпоративната работна сила ще се свие, тъй като Amazon извлича повече ефективност от технологията.
Това е послание, което се налага в целия технологичен сектор. Миналата седмица главният изпълнителен директор на Salesforce Марк Бениоф заяви, че AI върши от 30% до 50% от работата в неговата софтуерна компания. Други играчи като Shopify и Microsoft призоваха служителите да внедрят технологията в ежедневната си работа. През май главният изпълнителен директор на Klarna заяви, че онлайн кредиторът е успял да намали броя на служителите си с около 40%, отчасти поради инвестиции в изкуствен интелект и естествената динамика в работната сила.
Сега Джаси твърди, че изкуственият интелект ще освободи служителите от „рутинната работа“ и ще „направи всички наши работни места по-интересни“, като същевременно ще даде възможност на служителите да измислят по-добри услуги по-бързо от преди.
През последните няколко години Amazon и други технологични компании свиват работната си сила чрез поетапни съкращения. Amazon съкрати над 27 хил. работни места от началото на 2022 г., а през последните месеци обяви по-малки, по-целенасочени съкращения в своите търговски подразделения и звена за устройства.
Акциите на Amazon са без промяна в стойността досега тази година, като се представят по-слабо от Nasdaq, който е нараснал с 5,5% за периода. Книжата са с около 10% под рекорда, достигнат през февруари, докато другите компании с мегакапитализация като Meta, Microsoft и Nvidia се търгуват на или много близо до рекордните си върхове.